News That Matters

Jak zaoszczędzić na OC?

Jako właściciel auta jesteś zobligowany wykupić OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Pomimo że jest to obowiązkowy wydatek, istnieje kilka sposobów na znalezienie oszczędności. Możesz z nich skorzystać bez obaw o to, że obniżą one jakość usługi świadczonej przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Oto kilka praktycznych porad, jak zaoszczędzić na OC.

Skorzystaj z kalkulatora internetowego i porównaj ceny

Przed wyborem konkretnej oferty OC warto skorzystać z porównywarek cenowych dostępnych online. Bywa, że jesteśmy wierni jednej ubezpieczalni, a to oferta innych okazuje się bardziej konkurencyjna. Kalkulatory umożliwiają szybkie porównanie ofert wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Pamiętaj jednak, żeby nie kierować się wyłącznie ceną. Uważnie analizuj przede wszystkim zakres ubezpieczenia, wysokość sum gwarantowanych i ewentualne dodatkowe benefity. Sprawdzaj też opinie innych klientów.

Dodaj współwłaściciela – osobę, która ma już zebrane zniżki

To opcja zwłaszcza dla początkujących kierowców oraz innych, którzy nie uzbierali jeszcze własnych zniżek lub utracili je w wyniku wyrządzonych szkód na drodze. Dodanie współwłaściciela pozwala na znaczną redukcję kosztów nabycia OC. O ile? Dane z 2022 roku nie pozostawiają złudzeń – podczas gdy średnia wysokość składki wynosiła 497 złotych, dla świeżo upieczonych kierowców była aż o 1375 złotych wyższa!1

Zbieraj zniżki za bezszkodową jazdę

Za każdy rok bez wypadku otrzymujesz zniżkę na ubezpieczenie OC. Dbaj o bezpieczeństwo na drodze, a Twoja składka będzie niższa każdego roku. O ile? To zależy od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Zazwyczaj jednak za każdy rok nalicza się 10% zniżki, co oznacza, że po 6 latach bezkolizyjnej jazdy można uzyskać maksymalny pułap zniżek, czyli 60%.

Martwisz się utratą zniżek? Możesz zastanowić się nad wykupieniem opcji ochrony zniżek. Choć jednorazowo zawyży to cenę polisy, to jednak da Ci zabezpieczenie na przyszłość.

Bezpieczne parkowanie – to, gdzie zostawiasz auto ma znaczenie!

Niektóre towarzystwa oferują niższe składki dla kierowców, którzy parkują swoje pojazdy w garażach lub na strzeżonych parkingach. Oczywiście najlepiej chronione jest auto w garażu prywatnym, dalej na parkingu strzeżonym i w garażu wspólnym. Cena za OC wzrasta, jeśli samochód jest zostawiany przy ulicy lub w innym miejscu publicznym.

Dodatkowe zabezpieczenia i dbanie o samochód

Przy zakupie polisy jesteś pytany m.in. o to, jakie systemy bezpieczeństwa ma Twój samochód. Zniżki przewidziane są dla kierowców, którzy instalują w swoich pojazdach alarmy, lokalizatory, kamerki.

1 Źródło: https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/ubezpieczenie-oc-nie-daje-sie-inflacji-tak-tanio-nie-bylo-od-2016-r/j5kv02m

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem − pięć =