Sprzedaż samochodów używanych do skupów aut cieszy się coraz większą popularnością. To szansa na komfortowe, a zarazem korzystne zbycie pojazdu, na którym czas i doświadczenia na drodze odcisnęły już swoje piętno. Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem współpracy z firmą, jaką jest skup używanych aut, koniecznie przeczytaj nasz krótki poradnik, w którym podpowiadamy, jakie dokumenty trzeba dostarczyć, by transakcja mogła zakończyć się sukcesem w ciągu zaledwie kilkudziesięciu minut.
Skup aut używanych – etapy transakcji
Niemalże każdy skup aut i pojazdów używanych przeprowadza transakcje według ściśle określonego schematu. Dlatego też warto zwrócić uwagę na dodatkowe elementy oferty, jak dojazd do klienta, szybka wycena, własny transport, doświadczenie w branży motoryzacyjnej i skup aut za gotówkę, dzięki któremu firma może zapewniać błyskawiczną wypłatę należnych środków. Kiedy wybierzemy już najlepszy skup samochodów za gotówkę, współpraca będzie sprowadzała się do kilku podstawowych punktów. Skup auta będzie więc polegał na:
- pierwszym kontakcie z firmą, w której chcemy sprzedać swój samochód – co ważne, profesjonalny skup samochodów odkupi każdy model samochodu, bez względu na jego stan techniczny, markę model czy rocznik,
- darmowej wycenie – profesjonalny skup aut dba o rzetelną wycenę, dzięki której możesz sprzedać auto za cenę, odzwierciedlającą jego rzeczywistą wartość rynkową,
- wsparciu każdego klienta w procesie sprzedaży, aż do podpisania stosownych dokumentów.
Dokumenty pojazdu wymagane przez skup samochodów używanych
Bardzo często wystarczy tylko zadzwonić do skupu lub wypełnić formularz internetowy, by dowiedzieć się, ile skup aut używanych za gotówkę może oferować swoim klientom. Co ważne, takie firmy na ogół działają 24h na dobę, przez 7 dni w tygodniu, dzięki czemu można skontaktować się z nimi w dowolnej chwili, by wycenić pojazd i poznać ofertę sprzedaży auta.
Zanim jednak stosowne dokumenty kupna-sprzedaży zostaną podpisane, konieczne jest dostarczenie do skupu pojazdów określonych dokumentów. Tak więc w przypadku sprzedaży auta osobowego, terenowego czy dostawczego, skup musi otrzymać od właściciela kartę pojazdu, jeśli taka została wydana oraz dowód rejestracyjny samochodu. W najlepszym skupie aut, do których należy np. firma AutoDave, można sprzedać samochód bez ważnego ubezpieczenia OC, choć jego dotychczasowy właściciel będzie musiał najprawdopodobniej zapłacić nałożoną na niego karę.
Jakich dokumentów właściciela wymaga auto skup?
W skupie pojazdów oferowane są najlepsze ceny za samochody sprawne, ale też uszkodzone i powypadkowe. Profesjonalna firma skupuje również pojazdy poleasingowe czy tzw. angliki. Jeśli wstępna wycena zostanie zaakceptowana, właściciel przed finalizacją transakcji musi okazać swój dowód tożsamości. Sytuacja staje się znacznie bardziej skomplikowana, gdy w dowodzie figuruje więcej współwłaścicieli. Wówczas skup pojazdów za gotówkę będzie wymagał z pewnością obecności wszystkich zainteresowanych sprzedażą samochodu osobowego, choć dzięki indywidualnemu podejściu do każdego klienta, możliwa jest także sprzedaż w oparciu o notarialne zgody współwłaścicieli.