News That Matters

Sen a zdrowie starzejącego się organizmu: Jak dbać o komfort i jakość snu u osób starszych?

Wraz z wiekiem nasze zapotrzebowanie na sen się zmniejsza. Z tego względu seniorzy śpią krócej i zdecydowanie wcześniej wstają. Nie oznacza to jednak, że jakość ich wypoczynku jest mniej ważna! W przypadku starzejącego się organizmu dobry wypoczynek jest kluczowy. Sprawdź, jak zadbać o komfort osób starszych!

Materac dla seniora

W przypadku seniora wybór materaca ma ogromne znaczenie. Musi bowiem zapewniać odpowiedni poziom wygody, ale też redukować dyskomfort i zapobiegać ewentualnym dolegliwościom. Osoby w podeszłym wieku znacznie częściej zmagają się z problemami z kręgosłupem czy innymi schorzeniami. Jeśli do tego korzystają ze źle dopasowanego, niewygodnego materaca, może się okazać, że ich stan ulegnie pogorszeniu. Aby tego uniknąć, powinniśmy starannie dobrać podłoże snu dla seniora. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na modele o wyższym stopniu twardości – są one polecane osobom z bólem kręgosłupa. Dobrze, aby materac miał ponadto dodatkowe właściwości, na przykład przeciwbólowe lub przeciwodleżynowe. Pamiętajmy też o tym, aby dopasować model do osobistych preferencji seniora. Jeden będzie wolał wypełnienie piankowe, inny zaś sprężynowe. Najważniejsze jest jednak to, aby materac zapewniał bezpieczne i zdrowe podparcie całego ciała, nie tylko kręgosłupa. W przypadku seniorów sprawdzą się materace o wyższej wysokości, jako że znacząco ułatwią wstawanie z łóżka.

Poduszka dla seniora

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest poduszka dla seniora. Poduszka, podobnie jak materac, pełni istotną funkcję. Nie jest jedynie elementem dekoracyjnym. Odpowiada za prawidłowe podparcie odcinka szyjnego kręgosłupa. Jeśli nie jest odpowiednio dobrana, może wywołać ból i dyskomfort. Dobrym rozwiązaniem będzie poduszka ergonomiczna, która dopasowuje się do kształtu głowy i zapewnia bezpieczne warunki do snu.

Komfort termiczny

Warto pamiętać o tym, że seniorzy, z racji na zaburzenia krążenia, częściej odczuwają uczucie chłodu. Dlatego tak ważne jest, aby posiadali takie artykuły sypialniane, które zapewnią im optymalny komfort termiczny. Najlepiej, aby były one wykonane z naturalnych, trwałych materiałów. Ciekawą opcją będzie pościel z wełny, która nie tylko gwarantuje dobrą izolację cieplną, ale dodatkowo, na swoje wyjątkowe właściwości, przynosi ulgę w schorzeniach reumatycznych. W posiadaniu seniora powinien znaleźć się też koc elektryczny, który zagwarantuje im ciepło zawsze, kiedy będą go potrzebować. Taki koc pomoże im się szybko zrelaksować, a do tego zredukuje ból i skutecznie rozluźni mięśnie.

Seniorzy śpią zdecydowanie krócej – wystarczy im około 7 godzin snu. Warto upewnić się, że w tym czasie mogą cieszyć się jak najwyższym komfortem. Materac i poduszka dostosowana do ich potrzeb, optymalny komfort termiczny – te elementy sprawią, że osoby starsze będą mogły skutecznie wypocząć.

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście + trzy =