Jakość naszego snu w głównej mierze zależy od środowiska i otoczenia, w jakim wypoczywamy. Jeśli więc chcemy cieszyć się prawdziwie komfortowym i zdrowym wypoczynkiem, warto wprowadzić pewne nawyki i zmiany do swojej wieczornej rutyny. Przede wszystkim należałoby w tej kwestii poświęcić uwagę swojej sypialni – bądźmy świadomi, że porządek, temperatura pomieszczenia czy nawet wystrój mogą mieć tutaj kluczowe znaczenie.
Ciemność i cisza
Zanim położymy się do łóżka, każdorazowo powinniśmy pamiętać o zgaszeniu światła lub ograniczeniu jego intensywności do minimalnego stopnia, jeśli nie przepadamy za całkowitą ciemnością. Istotne może być także zasłonięcie okien, a najlepszym rozwiązaniem są tutaj zdecydowanie rolety zewnętrzne, które blokują wszystkie źródła światła dochodzące z zewnątrz. Nie bez znaczenia pozostaje także cisza i spokojna atmosfera. Pewnie nieraz każdy z nas zmagał się z sytuacją, w której inni domownicy zakłócali nasz spokój, przez co nie byliśmy w stanie zasnąć. Warto więc poinformować ich, że wybieramy się do łóżka, zwłaszcza jeśli pora jest już dość późna. Jeśli z kolei mieszkamy ze współlokatorami, warto ustalić konkretne godziny obowiązywania ciszy nocnej.
Wieczorne porządki w sypialni
Dobrym nawykiem może być także codziennie porządkowanie swojej sypialni. Koniec końców kto z nas nie przestraszył się chociaż raz w swoim życiu stosu ubrań znajdujących się na krześle, które wyglądały jak zjawa z horroru? Warto więc zadbać o czystość w przestrzeni swojego wypoczynku – poskładać ubrania i włożyć je do szafy, a zostawić jedynie te, które zamierzamy założyć na siebie następnego dnia. Poza tym nie bez znaczenia pozostaje regularne odkurzanie podłogi oraz innych powierzchni. Zalegający kurz to zdecydowany wróg zdrowego wypoczynku, zwłaszcza dla alergików, którzy wymagają przecież higienicznych warunków snu. Dlatego też codzienne, kilkuminutowe sprzątanie sypialni przed snem może sprawić, że stanie się on głębszy i bardziej regenerujący.
Regularna zmiana pościeli
W kwestii higieny wypoczynku kluczową rolę odgrywa również regularna zmiana pościeli. To kolejny istotny nawyk przekładający się bezpośrednio na jakość snu. Musimy bowiem pamiętać, że na powierzchni łóżka także osiada kurz, a nawet martwy naskórek oraz pot wydzielający się z naszego ciała. Cotygodniowa zmiana pościeli może więc zadecydować o czystszym środowisku wypoczynku. Poza tym pościel odpowiada również za żywotność materaca i poduszki. Jeśli będziemy zapominać o jej regularnej wymianie, możemy niestety przyczynić się do większego zużycia tych elementów łóżka. Ponadto niektórzy zalecają nawet codzienną wymianę poszewki na poduszkę, jeśli zmagamy się z niedoskonałościami skórnymi na twarzy.
Jeśli więc zależy nam na stworzeniu idealnego środowiska snu, warto wprowadzić do swojej rutyny powyższe nawyki. Dzięki nim osiągamy nie tylko higieniczne warunki wypoczynku, ale także spokojną i relaksującą atmosferę. Ostatecznie gwarantujemy sobie większy komfortu snu, co bezpośrednio przekłada się na lepszą regenerację naszego organizmu.
Artykuł powstał we współpracy z SleepMed.pl.